12 лютого
1916 р. в с. Буюк-Каралез, Крим, народився Ісмаїл МЕМЕТОВ (12.02.1916–1997) —
учасник Другої світової війни, упорядник першого і єдиного білорусько-кримськотатарського словника.
Другу світову війну зустрів у Білорусі, воював у Польщі та Німеччині. Мав численні нагороди, зокрема орден Червоної Зірки, орден Вітчизняної війни I і II ступеня, орден Польської Народної Республіки «Хрест за заслуги» 1, 2, 3 ступенів, медаль Польської Народної Республіки «За Варшаву». Упорядник першого і єдиного білорусько-кримськотатарського словника, який так і не був виданий. Більшу частину свого життя провів у Білорусі. Помер 1997 р. в Мінську.
1925 р. у с. Кутлак, Крим, народився Керім ЧАБАНОВ (12.02.1925–2000) —
учасник кримськотатарського національного руху.
Під час Другої світової війни допомагав партизанам. 18 травня 1944 р. висланий в Узбекистан. У національному русі з 1956 р. У його будинку в березні 1957 р. відбулися перші таємні зібрання під керівництвом Бекіра Османова. Сім разів обирався делегатом та був членом Постійного представництва кримськотатарського народу в Москві. 1968 р. разом із родиною переїхав у Крим, але у вересні того ж року мусив виїхати до Анапи. Там приєднався до діяльності ініціативних груп, де працював разом із Моллою Абдураманом.
Улітку 1987 р. брав активну участь у масових протестах після наклепницького повідомлення ТАРС про колабораціонізм кримських татар у роки Другої світової війни та про чергову заборону на повернення їх у Крим. Був заарештований і півтора року відбував покарання. Повернувся в Крим 1989 р. Помер 2000 р. в Сімферополі.
1936 р. в м. Сімферополі, Крим, народилась Гульшад ДЖЕЛЯЛОВА (12.02.1936– 23.03.2004) —
художниця, майстриня живопису.
Випускниця Одеського художнього училища (1961). З 1962 р. учасниця міських та республіканських виставок. Відомі роботи: «Натюрморт. Троянди» (1999), «Кримська весна» (2001), «Демерджі влітку» (2000), «Кримські фрукти» (1996). Твори зберігаються в колекціях Кримськотатарського музею культурно-історичної спадщини (Сімферополь), у художніх галереях та приватних зібраннях України, Узбекистану, РФ. Померла 23 березня 2004 р. в Алушті, Крим.
1991 р. Верховна Рада ухвалила закон про відновлення Кримської АРСР у складі УРСР.
Не взявши до уваги аргументів делегації з Криму — Центральної Ради Організації кримськотатарського національного руху (ЦР ОКНР), Верховна Рада УРСР ухвалила Закон «Про відновлення Кримської Автономної Радянської Соціалістичної Республіки» в межах території Кримської області в складі Української РСР. Імплементація цього документа призвела до політичної кризи. 26 лютого 1992 р. закон був скасований.
1998 р. Верховна Рада України ухвалила Закон «Про вибори депутатів до Верховної Ради Автономної Республіки Крим»
та оголосила проведення позачергових виборів до кримського парламенту.
Закон запровадив мажоритарну систему виборів, за якої право голосу надавалося виключно громадянам України. На той час кримські татари, які повернулися з місць депортації, не встигли отримати громадянства України, тому не мали права голосувати. Президент Л. Кучма вніс поправку до закону, яка мала спростити процедуру набуття українського громадянства. Але народні депутати-комуністи відхилили зазначену поправку і не дали змоги представникам депортованих народів узяти участь у виборах. Таким чином кримські татари та представники інших депортованих народів були позбавлені права на гарантовані представницькі квоти у Верховній Раді Автономної Республіки Крим.