19 грудня
1902 р. в м. Бахчисараї, Крим, народився Асан РЕФАТОВ (19.12.1902–04.1938) —
композитор, музикант, збирач кримськотатарського фольклору,
автор першої кримськотатарської опери «Чора Батир».
Жертва сталінських репресій.
У 16-річному віці разом із братом Решатом організував у Бахчисараї народний оркестр та керував ним. У 1925 р. взяв участь в організованій Бахчисарайським музеєм експедиції. Записав на ноти кримськотатарські народні пісні. У Баку написав і поставив оперу «Коваль Гяве». Голова Спілки композиторів Азербайджану (1934). У 1932 р. він випустив збірку «Кирим татар йырлары» («Кримськотатарські пісні»), що містить 300 найменувань пісенних жанрів та інструментальних народних мелодій. Після повернення до Криму в 1935 р. написав музику до п'єси Ю. Болата «Той девам эте» («Весілля продовжується»), створив музичну комедію «Насреддін оджа» («Вчитель Насреддін»), обробляв кримськотатарські мелодії, працював над оперою «Арзы къыз» («Дівчина Арзи»). 1936 р. створив «Татарський марш» для симфонічного оркестру, а також «Сюїту» на кримські теми.
27 квітня 1937 р. А. Рефатова та його молодшого брата заарештували за звинуваченням у контрреволюційній діяльності. Подальша доля А. Рефатова невідома. У реабілітаційному документі сказано, що помер ув'язнений 1938 р. Про його долю та конфісковані твори досі немає жодної інформації.
Відомі музичні твори: опера «Арзы къыз», марш «Тотайкой» (для духового оркестру); «Йигитлер маршы» («Марш джигитів») (на слова Б.Чобан-заде); «Къыш кунюнде» («Зимового дня») (на сл. Ш. Бекторе) «Яш бульбуллер» (на сл. І. Іпчі); музика до опери «Бахчисарайський фонтан сліз»; музика до комедії «Насреддін оджа»; сюїта для симфонічного оркестру.