Крим під Російською окупацією 4003 день
Вся Україна у вогні 1078 день

15 грудня

 

1992 р. в с. Петрівці, Крим, народився
Наріман АЛІЄВ — режисер, сценарист, актор,
лауреат премії кінокритиків «Кіноколо» 2019 р. (найкращий режисер і найкращий фільм).

Режисер трьох короткометражних фільмів — «Повернутись зі світанком», «Тебе кохаю» та «Без тебе», які є частинами трилогії «Кримські історії». Член Української кіноакадемії з 2017 р. Член Європейської кіноакадемії з 2019 р. Дебютний повнометражний фільм Н. Алієва «Додому» (Evge) (2019) був відібраний до конкурсної програми «Особливий погляд» 72-го Каннського міжнародного кінофестивалю. Головну роль у цій стрічці зіграв актор та режисер Ахтем Сеітаблаєв. 2019 р. кінокартина здобула головну премію «Золотий Дюк» на Одеському кінофестивалі, гран-прі Будапештського кінофестивалю, а також приз за найкращий іноземний фільм на Міжнародному боспорському кінофестивалі. Стрічка була вибрана як український претендент на премію «Оскар».

 

1905 р. в с. Садир-Богай, Крим, народися
Алім ФЕТІСЛЯМОВ (15.12.1905–9.11.1967) —
учений-літературознавець, педагог.

Викладач факультету кримськотатарської мови та літератури. Один із найбільш плідних авторів 30-х рр.: вивчав фольклор, історію мови та літератури, публікував оповідання та рецензії. Вперше дав глибокий аналіз історичних епосів «Чорабатир» та «Едиге», поеми про Тогай-бея, легенди про Аліма, та Арзи киз, що не втратив до сьогодні своєї наукової цінності.
1939 р. захистив дисертацію кандидата філологічних наук на тему «Земане къырымтатар поезияси» («Сучасна кримськотатарська поезія»). Досліджував кримськотатарський фольклор, присвятив статті відомим у народі епосам: «Едиге дестаны акъкъында» («Про епічну оповідь Едіге»); «Чора-батыр акъкъында» («Про Чора-батир») та ін. Член СП з 1940 р. Після виселення з 1950 р. працював у педінституті Джалал-Абада в Киргизстані, з 1965 р. доцент, завідувач кафедри російської мови та літератури Ошського педагогічного інституту. Помер у м. Ош (Киргизстан).

 

1956 р. була ухвалена постанова Ради Міністрів УРСР за № 1501-050
«Про розселення татар, німців, греків, болгар, вірмен та ін. осіб,
які раніше проживали в Кримській області, які повертаються з місць спецпоселення».

Постанова забороняла виселеним народам повертатися до Криму, а також поселятися в Херсонській, Запорізькій, Миколаївській та Одеській областях. Однак вона дозволяла переселення в інші місцевості СРСР, якою поодинокі переселенці могли скористатися.