Крим під Російською окупацією 3511 день
Вся Україна у вогні 586 день
  Запрошуємо стати співавтором Календаря пам’ятних дат кримськотатарського народ

Запрошуємо стати співавтором Календаря пам’ятних дат кримськотатарського народ

09.08.2023 19:33

Протягом останніх десятирічь різними колективами і організаціями, створено багато календарів пам’ятних дат, які здебільшого розраховані для використання в діяльності викладачів,  бібліотекарів, працівників закладів культури і носять інформаційно-довідниковий характер.

В цьому оголошені ми повідомляємо про початок роботи з підготовці науково-довідкового видання, яке висвітлить досі не відомі широкому загалу факти, події, людей та  значною мірою сприятиме обізнаності суспільства про один з корінних народів України та його батьківщину - Крим.

Мета: відобразити найбільш значні пам'ятні дати в історії Криму та його корінного народу які стосуються його політичного, наукового та культурного життя.

  У вигляді коротких, але змістовних фактографічних інформацій, викладених по єдиних параметрах, у хронологічному порядку буде надана інформація про історичні події, пов’язані з Кримом та кримськими татарами та постаті, які внесли значний вклад в розвиток науки, культури,  а також кримськотатарський національний рух.

Особливість цього видання полягає ще й у тому, що будучи підготовленим та вперше виданим, воно щорічно доповнюватиметься, уточнюватиметься, змінюватиме своє оформлення. Тому, перше видання Календаря є дуже важливим і відповідальним.

Створення такого Календаря пам’ятних дат передбачено Стратегією розвитку кримськотатарської мови на 2022 – 2032 роки. Благодійна Організація «ККСЦ "Куреш", за підтримки Європейського фонду за демократію, розпочала проект зі створення Календаря пам'ятних дат.

Меджліс кримськотатарського народу сприятиме вирішенню  організаційних питань, що виникатимуть у процесі створення Календаря пам’ятних дат.  13 липня 2023 р., в офісі Меджлісу проведено обговорення концепції та структури майбутнього Календаря, у ході якого були визначені основні напрямки та принципи.

Незабаром колектив авторів розпочне роботу по створенню видання та систематизації наданих Вами пропозицій. Окремо запрошуємо до співпраці фахівців, які є обізнаними в даних сферах.

Кожен з Вас, може долучитися до опосередкованої участі створення такого видання та надати інформацію про людей/події/факти, заповнивши надану нижче анкету за посиланням: https://forms.gle/eybUf5rM9CVprpQ47

Для зручності, пропонуємо зразок для надання інформації:

20 березня – День народження Ісмаї́ла Ґаспри́нського (İsmail Gaspirali) (ЗРАЗОК)

Народився в Криму 20 березня 1851, в селі Улу-Сала. Помер - 24 вересня 1914 в м. Бахчисарай. Кримськотатарський та тюркський просвітитель, письменник, педагог, культурний та громадсько-політичний діяч. Засновник пантюркізму та організатор просвітницького руху, відомого, як джадидизм.
Засновник першої кримськотатарської національної газети під назвою «Терджиман» (Перекладач)


1 вересня - Перша школа з кримськотатарською мовою навчання (ЗРАЗОК)

1.09.1993 року - В Криму відкрилася перша, після повернення кримських татар на батьківщину, школа з кримськотатарською мовою навчання у селі Жовтневе (Бію́к-Онла́р, Büyük Onlar )

В школі навчалося 184 учні, функціонували 15 класів з кримськотатарською мовою навчання.
Перші підручники кримськотатарською мовою стали видаватися з 1997 р. Більшість видань здійснено за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».

12 вересня - Землетрус в Криму (ЗРАЗОК)

12.09.1927 року – у Криму стався землетрус. 3 особи загинули, 65 осіб було поранено, було завдано значних руйнувань будівлям. Протягом 11 годин відбулися 27 сильних поштовхи. Всього за кілька днів було зареєстровано більше 200 поштовхів. Землетрус тривав до 15 вересня. Найпотужніші поштовхи привели до руйнувань будівель прибережної смуги суші від Алушти до Севастополя.

ОБОВ'ЯЗКОВІ ДАНІ: 

Люди: Повне ПІБ, дати народження та смерті, визнані суспільством досягнення (бажано посилання на джерело)

Подія: Коротко факти про подію, джерело. 

Питання, пропозиції про співпрацю, фото та ілюстрації про об'єкт/подію/людину надіслати на адресу: kuresh.kherson@gmail.com