Новини
Головна > Питання Кримськотатарської автономії

Питання Кримськотатарської автономії

12.11.2018 12:22

Автор: Артем Лаптиев

Джерело:  "Крым.Реалии"

Після 2014 року в українському суспільстві активно обговорюється питання внесення до Конституції України змін щодо статусу Криму. Яким може бути статус півострова? Які зміни, можливо, чекають кримчан? І як потрібно враховувати інтереси кримськотатарського народу на місцевих виборах? Про поточні підсумки діяльності робочої групи по внесенню змін до 10-ї розділ Конституції України розповів один з її членів, радник голови Меджлісу кримськотатарського народу Арсен Жумаділов.

Арсен Жумаділов - радник голови Меджлісу кримськотатарського народу, голова Правління ГО «Кримський інститут стратегічних досліджень»

 

Чи перейменують Крим?
Автономна Республіка Крим, Кримськотатарська або ж Кримська автономія? Якщо оцінити політичні перспективи питання, то певна частина українського політикуму буде більш схильна підтримати автономію, якщо вона буде називатися просто «Кримська Автономія». Це не пов'язано з тим, що є якась антипатія до кримських татар. У деяких політиків є побоювання, якщо її назвати «Кримськотатарською Автономією», то це буде підставою для російської пропаганди проти України: мовляв, Крим віддали кримським татарам.

Щоб не ускладнювати процеси, частина політиків буде схильна до того, щоб підтримати назву «Кримська», а не «Кримськотатарська Автономія». Також є рішення Меджлісу, в якому говориться, що бажано залишити назву «Автономна Республіка Крим». При цьому це не ультимативно. Якщо буде проголосовано за  іншу назву, то Меджлісом це буде прийнято. Кримських татар цікавить більше зміст, ніж форма.

 

Представницький орган півострова
На сьогодні запропоновано робоча назва - «Кримська Рада». Пропонується відмовитися від назви «Верховна Рада Автономної Республіки Крим», оскільки не може бути двох «верховних рад» в одній державі. У нас є вже одна «Верховна Рада» і це - «Верховна Рада України».

 

Кримські татари в «Кримській Раді»


Пропонується, що в «Кримській Раді» буде гарантоване представництво кримських татар на рівні не менш як третини від загальної кількості мандатів. Депортація кримських татар визнана геноцидом проти кримських татар, тобто злочином. Наслідки злочину повинні бути усунені. До депортації, за останнім переписом, в Криму близько 35 відсотків проживаючого населення були кримські татари. Якщо говорити про те, що відновлюється порушені права кримськотатарського народу, відновлюється автономія, як кримськотатарська національно-територіально автономія ,, то закладаються саме ті параметри, які існували до депортації.

За умови збереження кількісного складу парламенту Криму в 100 мандатів - 34 з них будуть закріплені за представниками кримськотатарського народу.

 

Хто керуватиме Кримом?

Те, що третина кримських татар будуть представлені в «Кримській Раді» не означає, що кримський татарин або кримська татарка автоматично займе керівну посаду. Жодною нормою не регламентоване, що хто-небудь з посадових осіб повинен бути кримським татарином. Прем'єр-міністр обирається «Кримської Радою» і затверджується президентом. Спікер Ради обирається з числа депутатів у її складі. Ці 34 депутата можуть бути в опозиції, і тоді велика ймовірність того, що кримських татар не оберуть на керівні посади.

 

Вибори


Все буде відповідати закону про місцеві вибори, який працює по всій території України. Якщо буде впроваджена мажоритарна система виборів на регіональному рівні, то на карту Криму буде накладено, по суті, дві сітки: в одній Крим буде поділений на 66 загальних мажоритарних округів, а в другій, також накладеної на всю територію Криму, на - 34 кримськотатарських мажоритарних округи. При пропорційній системі в Криму буде створено два багатомандатних округи - загальний на 66 мандатів і кримськотатарська - на 34.Так чи інакше, норми будуть гнучкими і відповідатимуть тому, як буде розвиватися виборче законодавство Української держави в цілому.

 

Курултай і Меджліс


Курултай кримськотатарського народу і Меджліс кримськотатарського народу залишаються представницькими органами. Вони отримують певні владні повноваження, які будуть чітко окреслені. Наприклад, перш ніж приймати рішенння, які зачіпають права і законні інтереси кримськотатарського народу, органи публічної влади в Криму повинні будуть завчасно отримати згоду представницьких органів кримськотатарського народу. Це, наприклад, дозволить уникнути  конфліктів в Криму, наприклад, в сфері землекористування. Всі зацікавлені сторони повинні будуть знаходити рішення в діалозі і прагненні почути один одного.

 

Питання мови


Кримськотатарська мова буде функціонувати і використовуватися поряд з державною мовою України - українською. Це означає, що той режим сприяння держави українській мові повинен так само застосовуватися і до кримськотатарської мови в Криму. Наприклад, всі документи, обов'язкові до публікації повинні бути також і кримськотатарською мовою. Ті ж норми повинні ставитися до кримськотатарської мови в питанні регулювання регіональних ЗМІ. У сфері послуг, якщо буде прийнятий закон про державну мову, також буде забезпечено функціонування кримськотатарської мови. Таким чином кримські татари отримають реальну можливість зберігати і розвивати свою мову.

 

Кримськотатарська  освіта


Як українська мова має максимальний режим сприяння по всій території України, так само кримськотатарською мовою повинен володіти режим сприяння в Криму. Якщо українська мова викладається, наприклад, в загальній середній школі, 4 години на тиждень, то і кримськотатарську мову теж повинен викладати 4 години на тиждень.

 

Хто проти?


Всі розбіжності наукового характеру були дозволені всередині тієї групи, яка працювала. І дозволені не шляхом політичних поступок або компромісів, а шляхом знаходження найбільш переконливого, науково обґрунтованого рішення. Можна абсолютно відповідально заявити, що робоча група зі своїм завданням впоралася на 100 відсотків.

 

Коли?


Зараз йде суто політичний процес. Розуміння кримськотатарського питання, за останні роки, істотно еволюціонувало в кращу сторону. Але, можливо, недостатньо, щоб українське суспільство розуміло його актуальність. На сьогодні, політики вступили в передвиборний процес. Вони відчувають, що з боку українського суспільства немає потужного запиту на те, щоб було вирішено питання кримських татар тут і зараз - вони намагаються його відкласти. Я впевнений, що рано чи пізно питання буде вирішене. Але ми все ще сподіваємося і на це скликання Верховної Ради України.